Derince'de CHP'li vekile ve ilçe başkanına saldırı! Derince'de CHP'li vekile ve ilçe başkanına saldırı!

Her sene 19 Mayıs resmi bayram olarak tüm yurtta kutlanıyor. 19 Mayıs 1919 tarihinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun'a ayak basarak Kurtuluş Mücadelesini başlattı. Bu bayram ise Atatürk tarafından ülke gençlerine armağan edildi. Peki, 19 Mayıs'ta ne oldu?

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, uzun seneler ''Gençlik ve Spor Bayramı'' olarak kutlandı. 1981 yılında bugünkü hali ile kutlanmaya başladı. Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde, Bandırma Vapuru ile başladığı yolculuğu Samsun'da noktaladı ve 'Kurtuluş'un fitilini ateşledi. İşte, 19 Mayıs önemi...

19 MAYIS 1919 ANLAM VE ÖNEMİ 

I. Dünya Savaşı’ndan sonra durum gitgide kötüleşmiştir. Lozan Antlaşması ve ardından Cumhuriyet’in ilanıyla noktalanan Kurtuluş Savaşı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla başladı. Atatürk, Samsun'a ayak basarak 'Kurtuluş'un yolunu açmıştır.

İstiklal Harbi ya da Milli Mücadele olarak anılan Kurtuluş Savaşı 103 yıl önce bugün (19 Mayıs) başladı. Atatürk bir konuşmasında “Ben 19 Mayıs’ta doğdum” ifadesini kullanmıştır.

19 Mayıs yurdumuzda bayram olarak kutlanır. Atatürk bu bayramı gençliğe armağan etmiştir.

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI NASIL ORTAYA ÇIKTI? 

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı ilk olarak 1926 yılında Gazi Günü adı ile Samsun'da kutlandı.

Ardından 24 Mayıs 1935 tarihinde Atatürk Günü olarak resmiyet kazandı.

Atatürk Günü'nün tüm gençlere mal edilmesi açısından "19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı" şeklinde her yıl kutlanması teklifi kabul edildi.

19 Mayıs, 20 Haziran 1938 tarihli kanunla "Gençlik ve Spor Bayramı" adını aldı.

1981'de Atatürk Yılı kabul ve ilan edildi. Böylece bayramın adı "Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'' olarak değişti.