Gelecek Bilim'de Dergisi, geçen hafta Bilim Dünyası'nda neler olduğunu okuyucuları için derledi. Hep beraber inceleyelim.

Video Oyunları Oynamakla Gelişmiş Beyin Arasında Bir İlişki Bulundu

Yakın zamanda yapılan yeni bir araştırmaya göre video oyunu oynayanların oynamayanlara göre karar verme ve daha hızlı yanıt verme görevlerinde daha başarılı olduğu bulundu. 

unnamed-11

Ormanların Afetlerden Kurtulması Zorlaşıyor

Dünya ısındıkça ormanlar dayanıklılıklarını kaybediyor. Kuraklıklar ve diğer yıkıcı etmenler karşısında daha az dirençli hâle geliyor. Bunun sonucu olarak araştırmacılar, bazı ormanların tamamen yok olabileceğini bunun yerine bir otlak veya savan gibi tamamen başka bir ekosisteme dönüşeceğini öngörüyor.

unnamed (1)-5

Yaşam Tarzı Demans Riskini Belirlemede Yaştan Daha Önemli Olabilir

Yeni bir araştırmaya göre, sigara, diyabet veya işitme kaybı gibi demans risk etmenleri olmayan kişiler, kendilerinden 10 ila 20 yaş daha genç insanlarla benzer beyin sağlığına sahiptir. Sonuçlar, yaşam tarzı etmenlerinin bilişsel işlev düzeyi belirlemede yaştan daha önemli olabileceğini gösteriyor.

unnamed (2)-4

Beyindeki Bilgi Akışını Kontrol Eden Nöronal Hücre Tipi Keşfedildi

MedUni Viyana Beyin Araştırmaları Merkezinden bir ekip, beyin bölgeleri arasındaki bilgi aktarımını düzenleyen belirli hücreleri tanımladı. Bu keşif, beyindeki bilgi akışının bozulmuş koordinasyonu ile karakterize edilen şizofreni ve otizm gibi rahatsızlıklar için yeni tedavi seçeneklerinin geliştirilmesine olanak sağlayabilir.

unnamed (3)-3

Hastaların Tükürük ve Diğer Vücut Sıvılarında Maymun Çiçeği Virüsü Bulundu

Apple, Netflix’i satın mı alıyor? Apple, Netflix’i satın mı alıyor?

Şimdiye kadar yapılan araştırmacılar, maymun çiçeği virüsün yayılmasının ana yolunun enfekte bir hastanın cildindeki lezyonlala doğrudan temas yoluyla olduğunu söylüyorlardı ancak yeni yapılan bir çalışmaya göre, maymun çiçeği virüsünün bir hastanın vücut sıvıları yoluyla başkalarına bulaşabileceği gösterildi

unnamed (4)-2

Alkol Kullanımı Gençlerde Yaşlılara Oranla Daha Fazla Sağlık Riski Oluşturuyor

Yeni bir çalışma raporuna göre yaşlı yetişkinlerde alkol tüketimi gençlerin alkol tüketimine oranla daha az sağlık riski oluşturuyor. Araştırmacılar, sağlıklı yaşlı insanlar tarafından tüketilen düşük alkol seviyelerinin bazı sağlık yararları olabileceğini söylüyor.

unnamed (5)-1