YALNIZ DEĞİLSİNİZ Hareketi ve ARTVİNLİ

 Duygu  Mert

Hep birlikte geldiğimiz noktayı bir tespit edip manşete çıkaralım hele önce: Çözümsüz bir noktadayız tamamen.

Zira, 20 yıldır işine gelmeyen her şeyi elinin tersiyle itip, yok sayan ve çevresine de aynı taktiği öğretip bulaştıran iktidar sahibine artık muhalif liderler de uyumlanmış durumda.

Türkiye Türklerin üstüne gün be gün yıkılmakta ama muhalif liderlerin bu durumu ‘tamamen yok sayma’ durumları devam etmekte onların gündemi seçim bittiği andan itibaren 'koltukları'.

Hatta daha net söylemek lazım: Bunu öğrendikleri 'USTA'larını dahi geçmiş durumdalar! O kadar ki artık geçtik muhalefet yapmayı, tek iyi becerdikleri sarı muhalefetliği bile yapmıyorlar arkadaşım.

Son seçim hezimetinden sonra iktidar alenen tek kale maç yapıyor 100 gündür.

CHP ve İYİ Parti liderleri, 100 günün sonunda bir 'günah çıkarma' gerçekleştirmiş değil. Ekliyorum İYİ Parti lideri ‘aldatıldık- adayı engellemeyi beceremedik’ minvalinde günah çıkarmaktan ziyade her şeye benzeyen bir şey yaptı, hakkını yemeyin.

CHP Lideri (!) ise, "Kendimizi anlatmaya biraz geç başladık" dedi yahu! İnanılır gibi değil! Dedi vallahi bunu da dedi. Tam 13 seçim kaybetmiş ama son seçimde de kendisini anlatmaya geç kalmış bizim munis, kırılgan, dürüst, iyi niyetinden sual olunmaz Kılıçdaroğlu'muz!

20 yıl öncesini de bilen, yaşayanlardan olarak düşündüğümüzde, nereden nereye: Seçim kaybedince, en azından yüzü kızaran siyasilerden; 'üstün pişkinlik kazanır' taktiğine çoktan evrilmiş 'ihtiyar'lar. (ihtiyar=akiller)

Bu hepimizin bildiği şeyleri yeniden hatırlatmak bab-ı'nda not düştükten sonra geçelim konumuza.

***

Demokratların 'akil abi'lerinden, 19. Dönem Kocaeli Milletvekili Sn. Halil ibrahim Artvinli yaklaşık bir ay kadar önce sosyal medya hesabından duyurmuştu. Demişti ki, "Umutsuzluk yok..."

Meşhur 'Çoban Ateşi'ni yakmak için yola çıkanlar da dahil artık herkes çok umutsuzken söylemişti bunu. Konuyu kısaca kendisinden öğrenmiştim.

"Ya bir yol bulacağız ya da bir yol yapacağız."

Hannibal'ın bu düsturu ile düşünenler bir ay kadar önce harekete geçti anlayacağınız. Hareketin adını da "ARTIK YALNIZ DEĞİLSİNİZ" koydular.

Bu hareketten BEREKET çıkar mı derseniz şayet, MUTLAKA ÇIKAR zira umutsuzluktan GÜNEŞ gibi doğarak bir MİLLETİ ardına katarak dünya tarihinde yer etmiş İSTİKLAL SAVAŞI'nı yazan KURUCUnun evlatlarıyız biz.

Motivasyonumuzun odağı bu olduğu sürece, mutlaka bereket çıkar. Tersini düşünmek teslimiyettir!

***

Bu duygularla 70 civarı özel davetlinin bulunduğu toplantıya iştirak ettim. Davette içerik ya da konuk açıklanmamıştı.

***

Sadece demokratların değil tüm siyasi yelpazenin akillerinden Av. Raif Kandemir gibi bir renkli kişilikle halen tanışmamışsanız itimad edin ki kayıptasınız! Amma o müstakil bir yazının mevzusu efem. Ancak şuracığa; el çantasından çıkarıp kahvaltı tabağına koyduğu ACI BİBERi de not düşmezsem ben ben olmam!

***

Vekil Artvinli toplantıyı açarak hepimize 'hoşgeldiniz' dedi ve teşekkür etti:

"Neden toplandık? Niçin buradayız? Yıllardan beri rüzgar nasıl eserse öyle gittik. Dağıldık, savrulduk, hayal kırıklıkları yaşadık, umutsuzluğa kapıldık, 2016 yılında 'Çoban Ateşi'ni burda yakmıştık, aynı mekanda. Çoban ateşimizi söndürdükleri gibi umutlarımızı da söndürdüler. O zaman Meral Hanım MHP'de başlamıştı. Önünü kesmeyelim diye çoban ateşimizi zayi ettik. Gelinen noktada 2009 seçimlerinden sonra şu anlaşılmıştır ki geçmişinde yalan konuşanlar, yalandan asla vazgeçmezlermiş! Türk Milleti'ni kandırdılar ama bizi asla kandıramayacaklar.

Biz kimiz? Biz Atatürk yolunda DEMOKRATLARIZ. Çizgimiz Atatürk, Celal Bayar, Süleyman Demirel'dir. 70'ine merdiven dayadık. Bundan sonra ne yapabiliriz, ne edebiliriz? Siyasetteki iddiamız Türkiye'yi orta çağ karanlığına götüren bu zihniyetten kurtulmaktır. Türk Milleti'ni bu karanlık zihniyetten bir an önce kurtarmak, muhasır medeniyet seviyesine giden yolda azimle birlik beraberlikle çalışmak olacaktır. Siz söyleyeceksiniz, biz dinleyeceğiz, tartışacağız, konuşacağız ve doğru yolu bulacağız. Ben iddialı bir insanım. Bu işe başlarken de en büyük yardımcım olan sevgili Ahmet Aydın kardeşime de huzurunuzda teşekkür ediyorum. O siyasi cesaret ve istikrar abidesi bir kardeşimizdir. Bir çoğunuzun bende ayrı bir yeri vardır. Bir şeyler yapabilmek için hep beraber çaba sarfettik malesef yarı yolda bırakıldık ve de ihanete uğradık. Bütün bunlar geçmişte kaldı diyerek üstüne kalemi çektik.

Şimdi ben bu yaşımda -çoğunuz gençsiniz- iddialıyım diyorsam, çalışırım diyorsam, varım diyorsam başarıcaz diyorsam; hepinizde de aynı azmi görmek isterim. Bizim esas meselemiz şudur: SİYASET YAPARKEN, SİYASETİ TİCARETE KARIŞTIRMAMAK! Sayın Demirel'in güzel bir lafı vardır: 'ZENGİN OLMAK İSTEYEN TİCARET YAPSIN, siyaset yapmasın' derdi. Ama 93 Kongresi'nde, Türk Milleti'nin geleceğini karartan bir tarihi dönemeç yaşandı. Bu milletin geçmişini bilmeyen birisi; basınıyla, aydınıyla, simitçisiyle, gazozcusuyla başımıza bir Tansu Çiller devri açtılar! Milletin duygularını, örfünü, adetini hiç bir şeyini bilmeyen bir kadın... "Bu kadını getirirseniz ne parti kalır ne Türkiye kalır!" dedim. Beş sene sonra herkes 'haklıymışsın' dedi biz haklılığımızla kaldık Türkiye bitti. Şu gelinen noktada da, TÜRKİYE'yi Atatürk çizgisinden ayırmak için, aşırı dincisinden en koyu solcusuna kadar herkes Türkiye'nin siyasi geleceğini bitirmek için büyük bir çaba gösterdi.

Şimdi bakıyoruz. Millet siyasilerden umudunu kesmiş. Her partide liderler kendi içinde kendi tabanı tarafından eleştirilmekte... Biz bu hareketle birlikte araştırmalara da başladık.. Kimle yola çıkabiliriz, kimlerle hareket edebiliriz. Yorulmadık, bundan sonra da yorulmayacağız. Bir kardeşimiz var. Yola çıktı, gayretli... Tanıştık. Baktık ki fikri bizimle aynı, yolu aynı yol. 'Oğul Aktuna, gel, bu oluşumda ol, birlikte yürüyelim' dedik ve böylecek sizi Oğul Aktuna ile biraraya getirdik.

Diyeceksiniz ki bu işte senin çıkarın nedir Artvinli? Ben bugüne kadar yaptığım siyasette abilerimin kardeşi oldum. Kardeşlerimin de İbrahim abisi oldum. Abi olarak yaşamak bana en büyük ödül olacaktır."

***

Çok kıymetli bir iş... Şu an Artvinli vekilin mücadele arkadaşları ile soyunduğu iş gelecekte çok daha fazla kıymeti anlaşılacak bir iş! Bu VATAN ne kadar içimiz kararırsa kararsın BİZİM!

Toplumun büyük bir kesiminin çökerttikleri aidiyeti, ahlak anlayışını; altını boşalttıkları tüm değerleri onarmak zaman alacak belki, çok zor olacak ama OLACAK.

İktidarıyla muhalefetiyle elbirliği ile çürütülmüş YOZLAŞTIRILMIŞ bitirilmiş Türk Siyaset Mekanizması'nı sil baştan yapılandıracak: donanımlı, ahlaklı, laik, Atatürkçü LİYAKAT sahibi LİDERLERE ve siyasilere ihtiyacımız var! Bu artık kabak gibi ortada olan bir gerçek!

Bu kabak ortadayken de... Sandığa gitmemeye kararlı, 20 yıldır yaşam standardı olumsuz darbelerle sarsılmış, GELECEKTEN umudunu kesmiş MİLLETİN MUHALİF YARISI umutlanmaya daima hazır. Yeter ki, alternatifi olsun!

Şu an için yapılan bu kıymetli hamleler, şu en sıkışık düğüm aşıldıktan sonra hepsi yanan bir meşale olarak dönecek, hayali çok uzun yıllardır kurulan o meşhur ÇOBAN ATEŞİ için...

Sadece bu sebepten ötürü bile; Türkiye sağından, demokratlardan Halil İbrahim Artvinli'den gelen bu hamle çok ama çok kıymetli bir iş. Tebriğe değer. Mücadelenin yarı yolda kalmaması dileğimle...

'Artık Yalnız Değilsiniz'...

*** https://www.7x24kocaeli.com/turkiye-sagindan-demokratlardan-bir-hamle-artik-yalniz-degilsiniz

Değerli Okuyucuya Not: Bir sonraki yazımızda Oğul Tuna ile devam edeceğiz.

"Türkiye iflas etti! Sadece bizlere söylenmiyor. Türkiye dış kaynak bulamazsa durum vahim. Bulunabilecek gibi de gözükmüyor. IMF gelecek ve kredi alacağız. Ama yıllardır IMF'den para almamakla övünen iktidar kuşkusuz bunu da bu şekilde alenen açıklamayacak."

"Muhalefet tıkandı. Mevcut muhalif liderler kadar ülke gündeminden bu kadar kopuk bir dönem yaşanmadı. Muhalefet her seferinde, kendisi gündem oluşturmak yerine iktidar eliyle yaratılan suni gündemlerin peşinden gitti. Siyasetin önünü açacak farklı isimlere, yeni kana ihtiyaç var."

"Yeni bir yüzüm ama siyasette yeni değilim! Siyasete doğmuş biriyim. Babam ( Merhum Yıldırım Aktuna) ile 80li yılların sonlarından itibaren birlikteydim."

***

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Duygu Mert - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı 7x24 Kocaeli Haber ve Yaşam Portalı değil haberi geçen ajanstır.

02

Halil - Yazınız yine on ikiden tam isabet beş yıldız. ve şimdi hiçbi şey olmamış gibi yerel seçimlere göz diktiler. Halkın sesini duyan yok tek yaptıkları şey kim kime koz kullanıp kimin adayını kabuullendirecek bütün hesap bu şimdi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 22:00
01

Yorgun demokrat - Tespitler doğru milletçe sıkıştık kaldık. Birileri bişey yapmalı bu kader mi değil. 2 -3 tane liderin azına bakıyor bütün millet bu nasıl doğru olabilir. başarılar dilerim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Eylül 22:00