Sabah saatlerinde henüz nedeni belirlenemeyen bir sebeple Kocaeli'nin Dilovası ilçesinde faaliyet gösteren Atabay Kimya ilaç fabrikasında yangın çıktı.

Fabrikayı ziyaret eden ve söndürme çalışmalarını yerinde inceleyerek yetkililerden bilgi alan Vali Yavuz, yangının son durumuna ilişkin yaptığı açıklamalarında: “Dilovası OSB içerisinde bulunan Atabay ilaç fabrikasında sabah erken saatlerde yangın ihbarı alınması üzerine saat 08:54’de itfaiye ekiplerimiz olay yerine intikal etmiş ve müdahaleye başlamıştır. Olayın öğrenilmesine müteakiben AFAD, UMKE, itfaiyemizin diğer ekipmanları ve devletin tüm imkanlarını seferber ettik. Buraya tüm gücümüzle geldik. Müdahale halen devam ediyor.

TÜM BİRİMLER SAHADA

Sevindirici tarafı herhangi bir yaralanma, hayatını kaybeden kardeşimiz bulunmuyor. Şu anda da titiz bir çalışma devam ediyor. Yavaş ilerlemesinin sebebi içeride itfaiye erlerimizin can güvenliğini tehlikeye atmamak ve dikkatli bir çalışma yapılması içindir. Şu an itibariyle Kocaeli Büyükşehir Belediyesi itfaiyesi bütün imkanları ve personeli ile Devletimizin tüm birimleri buradalar.”

ÖNLEMLER ALINDI

Çıkan dumanların çevreye zararlarına ilişkin tüm önlemleri aldıklarını belirten Vali Yavuz: “Diğer taraftan da çevreye olumsuz etkisi olup olmadığına yönelik Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğümüz fabrika baca gazları ve yer üstü tesislerindeki hava kalitesini ölçen sistemlerini titizlikle kontrol ediyor. Şu ana kadar bir olumsuzluk söz konusu değil. Arkadaşlarımızın bu titiz çalışmaları neticesinde fabrikanın diğer bölümlerine sıçramadan yangını söndüreceğimizi umut ediyor ve bunun için gayret sarf ediyoruz. Bütün organizasyonu yaptıktan sonrada yerinde incelemek üzere şu anda alandayız ve süreci titizlikle yürütüyoruz.

ATLATACAĞIZ

Türkiye’nin marka ve öncü kuruluşlarından biri olan Atabay ilaç fabrikası çok önemli ilaçları üreten ve ülkemizin ihtiyacını karşılayan önemli bir firmamız. Elbette üzüntülüyüz ama bu süreci de hep beraber dayanışma içerisinde atlatacağız.” dedi.

HAVADAN İNCELEME YAPILDI

Burada yapılan incelemelerden sonra havadan helikopterle incelemelerine devam eden Vali Yavuz, yangının tamamen söndürüldüğünü müşahede ederek soğutma çalışmalarına devam eden ekiplerle görüşüp gerekli yönlendirmeleri yaptı.

Can kaybının ve yaralıların olmadığı, sadece maddi hasarın bulunduğu yangın sonrası kimya fabrikasına geçmiş olsun ziyaretinde bulunan Vali Seddar Yavuz’a Gebze Kaymakamı Mustafa Güler, Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay, İl Jandarma Komutanı J.Kd. Alb. Yavuz Selim Kapancı, Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın eşlik ettiler.

10 (Medium)

09 (Medium)

Kocaeli'de zincirleme kaza: bir araç takla attı! Kocaeli'de zincirleme kaza: bir araç takla attı!

07 (Medium)-1