İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet meclis toplantısı öncesi ekibiyle bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

AKP'lilerin araç satın alınmasıyla ilgili gerçek dışı iddiaları hakkında konuşan Başkan Hürriyet;

"Araç kiralama değil araç satın alma konusunda halk için ciddi bir mücadele veriyoruz. 2 yıl önce 55 milyon krediyle başladı bütün hikâye. Bu kapsamda tüm araçları satın almak için yola çıktık. Birçok gerekçeyle reddedildi bu talebimiz. 55 milyonun 27 milyonunu alıp 71 tane kamyon ve iş makinesi satın almıştık. 2 yıl önce 27 milyonla satın aldığımız araçların bugünkü değeri en az 80 milyon. 27 milyonluk kredinin aylık taksiti ise 1 milyon TL. Kendi dönemimizde çektiğimiz krediyi kendi dönemimizde borcunu bitirmiş olacağız. Bu kamuyu zarara sokmak değil, paranın doğru kullanılması ve belediyenin mal sahibi olma yöntemidir. 

VATANDAŞ OLUMLU BAKIYOR

Hürriyet Anında Manşet programına konuk oldu Hürriyet Anında Manşet programına konuk oldu

Kredi çekmeksizin ara ara satın aldığımız ve hibe kazandırdığımız da var. Tabi 200 adetlik filoyu kredi çekmeden alma şansımız yok. Vatandaş tarafından da bu kazanımlar memnuniyet olarak bize dönüyor. Sokakta vatandaşlardan büyük destek görüyoruz bu konuda. Neden engelliyorlar neden izin vermiyorlar neden hepsini aldırmıyorlar diyor vatandaşlarımız. Bu olumlu izlenim birilerini rahatsız ediyor. AKP’li arkadaşlar hayır diyeceğiz ama nasıl bir kılıp uyduralım diye bayramda oturmuş çalışmışlar. Neden kredi çekip borçlanmak istiyorlar dediler. Bu işin tasarruf boyutu vatandaş tarafından olumlu karşılaşınca bunu nasıl terse döndürürüz diye düşünmüşler. 

MİLLETİN AKLIYLA ALAY EDİYORLAR

3 yıllık görev süremiz içinde sadece bir kredi çektik. Onun dışında kredi talepleri meclise getirdik. Hatta Cedit için kredi teklifi de yaptık. Bu cevabın reddi bir 2 yıl sonra geldi. Meclisten çıksa bile bakanlıkta ya da İller Bankası’nda takılıyor. Kaç kredi kullandırdınız da hesap soruyorsunuz. Ayrıca 27 milyonun 10 milyonunu İller Bankası’ndan alabildik. AK Partililerin asılsız iddiaları hiçbir karşılık bulmuyor. Bu iddiaları, algı yönetiminde kullanıyorlar. Daha satın alma mı kiralama kredisi mi olduğunu bilmiyorlar. Satın almaya karşı değiliz diye algı yönetmelerine gerek yok. Satın almaya karşı değiliz ama krediye de izin vermiyoruz diyorlar. Kimse milletin aklıyla alay etmesin.

YALAN BEYANLARI BİTMİYOR

Hesap yaparken olasılık hesabın yaptık. Bir gecede doların yükseldiği yarın enflasyonun kaça çıkacağını öngöremediğimiz ortamda sadece olasılıkları hesapladık. Yaklaşık maliyeti söyleme lüksümüz de yok. 3 liraya dediğimiz malın 5 liraya çıkacağı garantisi yok. Bugün 1 milyona ihale ettiğiniz şey 1 ay sonra 10 milyona çıkabiliyor. Bizden sonrakilere bırakacağımız koca koca borçlar değil bunlar. 170 milyona kiraladığımız araç yok. Bunlar sadece komisyon görüşmelerinde müdürlüklerimiz değerlendirdiği olasılıklardır. Lafları eğip bükerek abesle iştigal yalan beyanlar içeren konuşmalar doğru değil. Büyükşehir belediyesinin yaptığı ihalelerdeki rakamlarda da 40 milyon gibi bir rakam yok.

eafed801-6458-486c-b29d-a107a31cff7f

KANUN BİLE BİLMİYORLAR

Sayın Muharrem Tutuş, bazı araçların Belsa’da bekletildiğini söylemiş. Belsa’da duran araçları gelsin ispat etsin. Nedir diye baktık. Bu araçlar, kullanıcı müdürlükler tarafından beğenilmeyip geri gönderilmiş. Hakikaten bunlar kanun bile bilmiyor. Sanki usulsüz bir şey yapmışız gibi deklare ediyorlar. Kartepe Belediyesi’nin yaptığı bir yol çalışması var. Burada kullanılan arasın plakası 21. O zaman Kartepe Belediyesi usulsüzlük mü yapmış oluyor. Firmalar istediği yerden istediği aracı kiralayabilir. 

TUTUŞ’A TEŞEKKÜR EDERİZ

Sayın Muharrem Tutuş ayrıca mecliste fotoğraflarla bazı araçları gösterdi. Elinde tuttuğu araçlar Tuncay Seyahat’e ait. Kiralamanın yanlış olduğunu satın almanın daha yararlı olduğunu ısrarla 2 seneden fazladır anlatıyoruz. Bizi desteklediği için teşekkür ediyoruz. Kullandığı fotoğraflarda da daha dikkatli olmasını öneriyoruz. Biz 400 bin İzmitliyi düşünüyoruz ama onlar 1 kişiyi düşünüyor. 2 yıl önce yaptığımız hesapların ne kadar doğru olduğunu gördük." açıklamalarında bulundu.