2022 yılının son ayında,

Ekonomik sıkıntı, alım gücünün sürekli düşmesi, ödenemeyen faturalar, artan icra dosyaları, geçim sıkıntısının en üst noktaya çıkması nedeniyle gerilen sinirlerin getirdiği olumsuzluk en ufacık bir tartışma ortamının kavgaya dönüşmesinin getirdiği yaşamın zorluklarını yaşıyoruz.

Bu zorlukların oluşturduğu çevremizde bir çok olumsuz olaya şahit oluyor veya bu olayları haberleştiriyoruz.

Kadına yönelik, şiddet gerek eşlerden gerek abilerden ne yazık ki ölümle sonuçlanacak şekilde artarak devam ediyor.

Sokaktaki şiddetin TBMM’e de yansıması bir milletvekilinin yumruklanması sonrasında ölümün eşiğinden dönmesine kadar uzanması siyasi tarihimiz kayıtlarında yerini aldı.

Birbirimizi dinlemeyi, eleştirilere saygı duymayı hala beceremeyen AKP’lilerin, bu şekilde şiddete başvurması bir çok soru işaretini de gündeme getirdi.

Bebek gelin iddiası,

Dinimizi kullanarak kendi menfaatleri adına hareket eden bazı tarikatların ve onlara bağlı olan vakıflarda yaşanan iğrenç gelişmelere yeni bir iddia daha eklendi.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G'nin 6 yaşından itibaren bir cemaat mensubu ve aynı zamanda komşuları olan bir yetişkin erkek tarafından cinsel istismara uğradığı; 13 yaşında bu kişiyle nişanlanıp 14 yaşında evlendirildiği; 17 yaşında anne olduğu; 18 yaşında ise resmi nikahının kıyıldığı iddiası ülkemizde adeta şok etkisi oluşturdu.

H.K.G'nin 2021 yılında boşandıktan sonra mahkemeye giderek cinsel istismar davası açması ve hem cinsel istismara göz yummakla suçlanan ailesinin, hem de iddia edilen suçun failinin iddiaları yalanlaması üzerine H.K.G, mahkemeye 6 ve 13 yaşlarında bu kişilerle çekilen gelinlikli ve nişan fotoğraflarını delil olarak sunması kamuoyunda büyük tepkinin oluşmasına neden oldu.

Siyaset tepki gösterdi. Devlet kurumları açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi vakfın Sultanbeyli’de olan binasını mühürledi.

Mahkeme bakalım nasıl sonuçlanacak?

Bir babanın 6 yaşındaki kızını imam nikahı ile gelin etmesi iddiası dinimizde kesinlikle yok. İnsanın vereceği bir karar değil…

İzmit Körfezi,

Çınar Kocaeli internet haber sitesinde çıkan,

“Gecenin karanlığında İzmit Körfezi’nde dip çamuru katliamı” başlıklı haber hem çevrecileri hem de siyasetçileri harekete geçirdi.

CHP İl Başkanı Harun Yıldızlı,

İzmit Körfezi’nin kirletilmesine yönelik bu iddia ile ilgili ne yapılacak?

Merakla bekliyoruz açıklaması yaptı.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan,

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bir soru önergesi verdi.

Türkkan, “Bakanlığınızın ‘Marmara Denizi Eylem Planı’ bulunmasına rağmen; yaşanan bu deniz katliamı nasıl açıklanabilir, bu konuda görüşünüz nedir?’’

Anafikriyle konuyu TBMM’ne taşıyarak sorular yöneltti.

Asgari ücret,

Çalışanların örgütlü yani sendikalı olma oranının yüzde 10’larda olması nedeniyle “Asgari Ücretin” geçim ücreti olduğu ülkemizde 2023 yılında uygulanacak olan asgari ücret belirleme komisyonunun toplantıları başladı.

Toplantı öncesinde 8 bin ile 13 bin lira arasında değişen rakamların ortaya atıldığı süreçte, asgari ücretle çalışanların sayısının Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Türk İş Konfederasyonu Genel Sekreteri aynı zamanda Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak arasında polimik oluşturdu.

Bakan Bilgin, Asgari Ücret alanların çalışanların yüzde 37’sini oluşturduğunu söyledi.

Sendikacı Kavlak, Araştırmalar, asgari ücret civarında bir ücretle çalışanların oranının yüzde 50’lerde olduğunu gösteriyor ifadesini kullandı.

Bakalım asgari ücret pazarlığı nasıl sonuçlanacak.

Değerli okurlar,

Zor bir süreçten geçiyoruz.

2023 yılı içinde bir çok konuyu barındırıyor.

Seçim çok büyük önem taşıyor ve tarihi seçime doğru geri sayım yaparken karşılaştıklarımız sorunlar ve geçim sıkıntısı hepimiz ne yazık ki geriyor.

Sinirlerimize hakim olmak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız…