Kartepe'de 174 Yıllık Tarih Canlanıyor

Kartepe Belediyesi'nin girişimiyle 174 yıllık Çuha Fabrikası, ilçe turizmine kazandırılıyor.

Kartepe'de 174 Yıllık Tarih Canlanıyor

Çuha Fabrikası’nın tescilli “Atölye, Ahır Yapısı, Hidroelektrik Santrali, Su Deposu” yapıları için Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri çalışmaları başladı.

Turizm kenti Kartepe’de tarihi yapıların günümüze kazandırılarak tarih turizminin canlanması amacıyla, Çuha Fabrika-i Hümayun (Çuha Fabrikası) yapılarının yeniden oluşması için çalışmalar başladı.

Yapılan ihale sonrasında tescilli Atölye, Ahır Yapısı, Hidroelektrik Santrali, Su Deposu için Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon çalışmalarına başlandı.

KARTEPE’NİN EN ÖNEMLİ TARİHİ YAPISI

Osmanlı döneminin önemli dokuma fabrikalarından biri olan Kartepe Çuha Fabrikası Tanzimat döneminde girişilen sanayileşme programı çerçevesinde ilk kurulan fabrikalardan biri.

Sultan Abdülmecid Tanzimat fermanının hemen ardından 1839’da yayınladığı bir Hatt-ı Hümayûn ile gerek askeriye için gerekli olan ve gerekse halkın kullandığı çuhanın karşılanması için kuruldu.

Fabrikanın yapımı Ohannes ve Boğos Dadyan kardeşler tarafından üstlenilmiş ve inşaat kısa sürede tamamlanarak 1844 yılında faaliyete girdi. Hazine-i Hassa’ya ait olan fabrika 1851’de Dâr-ı Şûrâ-yı Askeriye’ye devredildi ve bundan sonra bir askerî fabrika olarak hizmet verdi.

İMZALAR ATILDI, ÇALIŞMALAR BAŞLIYOR

Birinci dünya savaşı sırasında çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalan fabrika 18 Haziran 1920 tarihinde İngilizler tarafından bombalanması ile çıkan yangın sonucunda da kapandı.

 II'nci grup Çuha Fabrikası yapıları yeniden işlevlendirme projesi kapsamında I’nci etap olarak tescilli “Atölye, Ahır Yapısı, Hidroelektrik Santrali, Su Deposu” yapıları için Rölöve Restitüsyon ve Restorasyon Projeleri hazırlatılması ihalesini kazanan firma ile sözleşme imzalanarak çalışmalar başladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER