Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü: "Kocaeli'de sağlık yatırımları hız kesmiyor" İşte İlçe ilçe açılacak hastane ve poliklinikler!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; koronavirüsle mücadele sürecinde, nitelikli sağlık tesislerinin değeri çok daha iyi anlaşılmış durumda. Kocaeli, kamu ve özel sektörde sahip olduğu sağlık tesisleri ve devam eden sağlık yatırımlarıyla ülkemizin en önde gelen illeri arasında yer alıyor.

YAŞAM 14.06.2020, 09:21 14.06.2020, 14:27
Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü: "Kocaeli'de sağlık yatırımları hız kesmiyor" İşte İlçe ilçe açılacak hastane ve poliklinikler!

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre;

Sanayinin başkenti kabul edilen ve her geçen gün hızla büyüyüp gelişen Kocaeli’de, sağlık yatırımları da nüfus artışına paralel olarak giderek artıyor. Mevcut ihtiyaçlar doğrultusunda planlanan yatırım ve proje çalışmaları sayesinde ilimizde yepyeni sağlık merkezleri birbiri ardına hizmete giriyor. Böylece Kocaeli’de sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesi her geçen gün yükseliyor.

Pandemi Sürecinde Sağlık Yatırımları Hız Kesmeden Devam Etti

Kocaeli’nin tüm ilçelerinde Hastaneler, 1. Basamak Sağlık Kompleksleri, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezleri ve Acil Sağlık istasyon inşaatları pandemi süresi boyunca hız kesmeden devam etti. Projelerin büyük çoğunluğu bu yıl içinde tamamlanacak. Böylece ilimiz sağlık alanında gücüne güç katmış olacak.

Kocaeli Şehir Hastanesi

Son teknolojik sistemlerin kullanılacağı Kocaeli Şehir Hastanesinin tamamlandığında kentimize sağlık alanında çok büyük katkılar sağlaması, kaliteli ve etkin sağlık hizmeti sunmasının yanı sıra aynı zamanda 5 bin kişiye iş imkânı sunacak. Bünyesinde bulunan 6 hastane ile özellikle cerrahi alanda dünya standartlarında hizmet vermek üzere dizayn edilecek olan merkez, aynı zamanda kentimizin sağlık turizmine de önemli katkılar sağlayacak.

Amatem ve Çematem

50 yataklı Amatem ile 30 yataklı Çematem projelerinin inşaat çalışmaları ise hızla devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapımı devam eden ve İzmit Arızlı mevkii Umuttepe yolu üzerinde bulunan bu iki merkezde alkol ve uyuşturucu bağımlıları tedavi edilerek sosyal hayata yeniden kazandırılacaklar. Şu anda yüzde 40’ı tamamlanmış durumda olan merkezler aynı zamanda il dışından gelecek hastalara da önemli hizmetler sağlayacak.

112 Acil Sağlık İstasyonları

Gölcük, Başiskele, Kartepe ve Kandıra ilçelerinde Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edilen 5 adet 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarının yapımı hızla devam ediyor. İnsan hayatı açısından saniyelerin önemli olduğu ve hızlı müdahalenin hayati önem taşıdığı acil sağlık hizmetleri sunumu bu merkezlerin tamamlanmasıyla o bölgelerde dakikalar içinde verilebilecek.

Birçok standartlara sahip

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından projelendirilerek, Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edilen İzmit Yenişehir Mahallesi, Gölcük Atatürk Mahallesi, Başiskele Serdar Mahallesi, Kartepe Acısu Mahallesi ve Kandıra Orhan Mahallesinde toplam 5 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon inşaatı devam ediyor. İçerisinde sağlık çalışanları için her detayın düşünüldüğü, wc ve banyolu özel giyinme ve istirahat odaları, özel garaj vb. başta olmak üzere birçok yüksek standartlara sahip olan bu merkezler acil sağlık hizmetlerinin sunumuna olumlu katkılar sağlayacak. Önümüzdeki günlerde 5 adet 112 istasyonu ihalesine daha çıkılacak. Böylece Kocaeli Valiliği tarafından ilimize toplam 10 adet yeni 112 istasyonu kazandırılmış olacak.

Gölcük’te Yoğun Çalışma

Sağlık Bakanlığı tarafından Gölcük ilçesinde yapılan yeni Gölcük Devlet Hastanesi inşaat çalışmaları hızla devam ediyor. % 52’si tamamlanan inşaat, tamamlandıktan sonra 300 yataklı bir hastane olarak ilçedeki sağlık hizmetlerine önemli katkı sağlayacak.

Diyaliz ve Poliklinik hizmetleri

Yine inşaat çalışmaları tamamlanmak üzere ve önümüzdeki günlerde hizmete girecek olan Gölcük Devlet Hastanesi Ek Hizmet binasında vatandaşlarımıza diyaliz ve poliklinik hizmetleri sunulacak.

Vatandaşlara nitelikli sağlık hizmeti

İnşaatı İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen Gölcük 1. Basamak Sağlık Kompleksi ise merkez Yenimahalle mevkiinde yer alıyor. % 56’sı tamamlanan kompleksin içerisinde bulunan İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı hayat merkezi, Aile sağlığı merkezi, Verem savaş dispanseri, 112 İstasyonu gibi önemli merkezler ile vatandaşlara nitelikli sağlık hizmeti sunulacak.

Karamürsel Devlet Hastanesi ek hizmet binası

Karamürsel Devlet Hastanesi Ek hizmet binasının ihalesi Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapıldı. İhalenin sonuçlanması akabinde yapımına geçilecek. Ek binada 30 yataklı servis, 7 yataklı yoğun bakım, 14 poliklinik odası, Endoskopi Merkezi, İdari Birimler, Konferans ve eğitim salonları yer alacak. Ek bina tamamlandığında Karamürsel Devlet Hastanesi toplamda 87 yataklı olacak.

Hastanede geçtiğimiz yıllarda Ekokardiyografi, Efor Ünitesi, Renkli Doppler Cihazı, Bilgisayarlı Tomografi ve MR cihazları kurularak devreye alınmıştı. Karamürsel Devlet Hastanesi pandemi sürecinde de çok aktif bir şekilde hizmet vererek başarısını ortaya koymuş ve kamuoyunda takdirle karşılanmıştı.

Kartepe toplum ruh sağlığı merkezi

Ruhsal rahatsızlığı olan hastaların ve ailelerin bilgilendirildiği, hastaların ayaktan tedavisinin yapıldığı ve takip edildiği, rehabilitasyon-psikoeğitim-iş-uğraş terapisi-grup ve bireysel terapi gibi yöntemlerin kullanılarak hastanın toplum içinde yaşama becerilerinin artırılmasını hedefleyen, psikiyatri klinikleri ile ilişki içinde çalışan ve gerektiğinde mobilize ekiplerle hastanın yaşadığı yerde takibini yapan merkezler arasında yerini alarak Kartepe İlçesine hizmet verecek olan Toplum Tuh Sağlığı Hizmet binası İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihale edilmişti. Kocaeli Devlet Hastanesi Kartepe Semt Polikliniğinin bulunduğu alanda bulunan bu inşaatın yapımı hızla devam ediyor.

Sağlık kurumlarına yeni bir konsept: “1. Basamak sağlık kompleksleri”

Darıca ve Gebze İlçelerimizde, sağlık kurumlarının koordineli bir hizmet için aynı binada bulunması, bu sayede her açıdan yüksek ölçüde tasarruf sağlanması planlanan 1. Basamak Sağlık Kompleksleri ile vatandaşlarımızın daha kaliteli ve hızlı hizmet almaları hedefleniyor.

Yatırım programında yer alan Darıca 1. Basamak Sağlık Kompleksi hizmet binası Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihale edildi. İhale sürecinin tamamlanmasının ardından yapımına başlanacak olan kompleksin içerisinde İlçe Sağlık Müdürlüğü, Toplum Ruh Sağlığı Merkezi, Fevzi Çakmak Sağlıklı Yaşam Merkezi ve Bayramoğlu Aile Sağlığı Merkezi hizmet verecek.

Gebze’de yapılacak diğer bir önemli yatırım olan Gebze 1. Basamak Sağlık Kompleksi de Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihale edildi. İçerisinde Gebze Yenikent Sağlıklı Hayat Merkezi, Dicle Aile Sağlığı Merkezi, 112 İstasyonu yer alacak olan kompleksin yapım ihalesinin sonuçlanmasının ardından inşaatına başlanacak.

Aile sağlığı merkezleri yenileniyor

İlhan Çepni-Orhan Çepni Aile Sağlığı Merkezi: İzmit İlçesi, Yenişehir Mahallesinde planlanarak, bir hayırseverin bağışı sayesinde Kocaeli Valiliği, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından inşaatı yapılmakta olan Aile Sağlığı Merkezi önümüzdeki haftalarda tamamlandığında 6 hekim ile hizmet verecek.

Kartepe Uzunçiftlik 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezi+112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu: Kartepe İlçesi, Ertuğrulgazi Mahallesinde bulunan binanın inşaatı tamamlanarak önümüzdeki günlerde devreye alınacak.

Gebze Şehit Mehmet Kartal Aile Sağlığı Merkezi: Gebze İlçesi, Çayırova Mahallesindeki hizmet binası Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihale edildi. Yapımı devam eden hizmet binası tamamlandığı zaman 9 hekimle hizmet verilecek.

Başiskele Barbaros Altınkent Aile Sağlığı Merkezi; İlimiz Başiskele İlçesi, Altınkent Mahallesinde planlanan ve yatırım programında olan hizmet binası Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ihale edildi. İnşaat yapım işleri hızla devam eden merkez önümüzdeki aylarda tamamlanacak.

Gölcük Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi: Gölcük İlçesi, Örcün mevkiinde Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından projelendirilen ve Kocaeli Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından ihale edilerek yapımı tamamlanan Yunus Emre Aile Sağlığı Merkezi de önümüzdeki günlerde hizmete girerek ilçeye birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunumunda katkılar sağlayacak.

Yeni yatırımlar yolda

Kocaeli’deki sağlık yatırımları yukarda sayılan projeler ile sınırlı değil. Neredeyse tüm ilçelerde arsa tahsis, imar ve proje çalışmaları devam eden birçok yatırım planları üzerinde yapılan yoğun çalışmalar tamamlanmak üzere. Sağlık Bakanlığı tarafından yatırıma alınan veya bu yıl içeresinde alınması beklenen bu projeler sayesinde birçok nitelikli sağlık hizmeti halkımıza sunulmuş olacak.

Söz konusu yatırımda yer alan veya projeleri tamamlanarak yatırıma alınması beklenen yatırımlar şunlar:

1- Darıca İlçesi, Fevzi Çakmak Mahallesinde, 65 Ünitli Darıca Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

2- Çayırova İlçesi, Şekerpınar Mahallesinde, 200 Yataklı Çayırova Devlet Hastanesi.

3- Çayırova İlçesi, Akse Mahallesinde, Akse Sağlıklı Hayat Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi.

4- Derince İlçesi, Yenikent Mahallesinde, Toplum Sağlığı Merkezi ve Şehit Kaan Emre Aile Sağlığı. Merkezi.

5- Kocaeli 75 Ünitli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi.

6- Gölcük İlçesi, Yüzbaşılar Mahallesinde, Yüzbaşılar Aile Sağlığı Merkezi+112 ASHİ.

7- İzmit İlçesi, Erenler Mahallesinde, Tuana Aile Sağlığı Merkezi+112 ASHİ.

8- İzmit İlçesi, Gündoğdu Mahallesinde, Gündoğdu Aile Sağlığı Merkezi +112 ASHİ.

9- Körfez İlçesi, Esentepe Mahallesinde, Kuzey Aile Sağlığı Merkezi.

10- İzmit İlçesi, Cedit Mahallesinde, İzmit 1. Basamak Sağlık Kompleksi.

11- Gebze İlçesi, Yenikent Mahallesinde, 50 Ünitli Gebze Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi.

Yorumlar (0)
14°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 07 Mayıs 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı