Yaşasın Cumhuriyet!

Türkiye Cumhuriyet’inin resmen kurulduğu tarih 29 Ekim 1923. Osmanlı İmparatorluğunun baskıcı ve otoriter monarşi yönetiminin resmen sonlandırıldığı şanlı gün.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan ve yürütülen İstiklal Mücadelesinin en kritik ve önemli sonuçlarından biri olmuştur Cumhuriyet rejiminin ilan edilmesi. Mustafa Kemal Atatürk, bu mücadele yolunda attığı her adımda millet iradesinin ve ulus egemenliğinin önemini vurgulamış, bu vurgular doğrultusunda çalışmalar yaparak Cumhuriyet’in ilanına zemin hazırlamıştır.

Tartışma kabul etmeksizin, Türk milletinin şanına ve mücadelesine yakışır bir yönetim sistemi olan Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim günü, meclisten yapılan 101 pare top atışı ile hem ülkedeki her vatandaşa hem de dünyaya coşkuyla duyurulmuştur. Bu coşkulu kutlayış aynı zamanda şanlı bir zaferinde kutlayışı olarak tarih sayfalarına yazılmıştır.

Türk halkı için Cumhuriyet Bayramı, milli birlik ve beraberliğin, toplumsal dayanışmanın üst düzeye çıktığı en önemli milli bayramlarından biri olmuştur. Atamızın bize mirası olan Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet Bayram’ını her sene bir öncekinden çok daha çoşkulu, çok daha duygulu kutlamak dileğiyle… Hepimizin Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun!

“Efendiler, yarın Cumhuriyet’i ilan edeceğiz!”

YORUM EKLE