"Ben aşk nedir bilmem, eski kafalıyım.

Bir seni bilirim,

Bir de adın geçince sıkışan kalbimi”.

Aşk elbette var ama…

Özellikle günümüz koşullarında sosyal sorunlardan biri de bu; arzunun aşk sanılması ve çabuk tüketilmesi…

İnsanlar nefse çok daha kolay yenik düşüyorlar artık ve nefse yenik düşmeyi aşk sanıyorlar. Oysa nefse değil, nefese yenik düşmektir aşk. Hevesin bitinceye kadar değil nefesin bitinceye kadar sevmektir.

Bedenini, zihnini, hayatını alt üst eder aşk. Ve insanı nasıl taçlandırırsa öyle de çarmıha gerer. Nasıl gelişip serpilmeni sağlarsa aynı şekilde de budar seni!

Aşk çok ciddi emek ve yürek ister. Hani Cemal Süreya diyor ya “Ve aşk, bir saç teli kadar inceydi. Üstünde yürüyebilmek için cambaz olmak değil yürekli olmak gerekiyordu”.

Bakma sen, aşk üç gün sürer, beş ay sürer dediklerine. İlişkinde karşılıklı anlayış ve önceliği oturttuğun zaman aşk ölene kadar sürer.

Peki ya oturtamazsan?

George Orwell der ki “İnsan sevilmekten çok anlaşılmayı bekler. Karşındaki seni anlamıyorsa söylediğin her şey fazla gelir”.

Yani, sevginin süresi karşılıklı anlaşılmaya bağlıdır. Başlangıçta her şey çok güzeldir ama zamanla sohbetler ve karşındakinin seni dinleme süresi azalıyorsa bir şeyler değişiyor demektir.

Hep tersi düşünülür ama, “aslında yaptıklarıyla değil yapmadıklarıyla kırar insan sevdiğini. Ve söylediklerinden çok söylemedikleriyle…”

Pencerenin kenarına koyduğun saksının yerinin hep orası olacağını düşünürsün ama düşüncen rüzgâra uymaz ve saksı devrilir. Seni en çok yanılgıya uğratan şey, değişmez sandığın şeylerin değişmesidir.

Bu değişimi fark edemezsen her şeye geç kalırsın.

Hiç beklemediğin anda beklemediğine yenilirsin. Ve beklenmedik olandan alırsın en ağır yaralarını. Çünkü, düşmanına karşı hep savunma halindesindir ama en yakınına karşı savunmasızsındır.

Başlangıçta her iki tarafta birbirinin gözlerinden okur nelerin istendiğini ama giderek ilişkide roller değişmeye başlar.

Sevgiye ve sevgiliye yapılan yatırım gitgide azalır. Yatırımı aslında sevdiğindeki sana yaparsın, yani her yatırım sana geri döner ve bu yatırım azaldığı zaman sevdiğinin duyguları değişmeye başlar.

Bir ilişkiyi her zaman daha az seven yönetir. Çünkü daha çok seven kaybetme korkusundan pek çok şeye “olur” der.

Önce gözlerden kaybolur anlamalar sonra kelimelerden. Suskunluklar başlar. Zaten bir insanı en iyi sustuğu yerlerden tanırsın. Ayrılık, içini dökmekten, daha fazla cümle kurmaktan vazgeçmekle başlar.

Gitmekle kalmak arasında bocalarsın. Zira, yüreğini sığdıramadığı yere gövdesini de sığdıramaz insan. Ve hiçbir kelime tarif edemez, gitmekle kalmak arasına sıkışmış bir yüreğin çırpınışını.

Bu an, bir ilişkide belki de her şeyi anlamlandıran en büyük andır. Anlarsın ki, üstünden ne kadar zaman geçerse geçsin, insanların birbirini tanıması için en uygun zaman, ayrılmalarına en yakın olan zamandır. Kırıklıkları tamir etmek için ya yeniden başlanır ya da biter.

“Kopan bir ipe sımsıkı bir düğüm atarsan, ipin en sağlam yeri artık bu düğüm olur. Ama ipe her dokunduğunda canını yakan tek yer de yine o düğümdür”.

Emin ol...

Gerçekten birbirini seven ve anlayan iki insanın el ele sağ çıkamayacağı hiçbir yangın yoktur. Ama eğer, sadece biri yandıysa, mutlaka diğer taraf elini bırakmıştır.

Sen sevdiğinin elini sakın bırakma ve asla onu sana olan inanmışlığından vurma.

Ama elin bırakıldıysa, Hüsnü Arkan’ın dediği gibi yasemin kokusunu dene.

İyi gelir yasemin kokusu hayal kırıklığına…