Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, e-Devlet Kapısı’nın eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından kullanıcıları “arayüz taklitçilerine” karşı uyarısını alıntılayarak bir paylaşımda bulundu.

Bazı dönemlerde e-Devlet Kapısı arayüzünü taklit edilerek siber saldırganlar tarafından dolaşıma sokulan oltalama sitelerinin son zamanlarda artışa geçtiği vurgulanan paylaşımda, şunlar kaydedildi:

Akşener rahatsızlandı, programlar ertelendi Akşener rahatsızlandı, programlar ertelendi

“Olumsuz sonuçlara mahal vermemek için, e-Devlet Kapısı hesabınızda iki aşamalı giriş özelliğini aktif hale getirmeyi ve işlemlerinizi yalnızca ‘http://turkiye.gov.tr’ adresinden ve ‘e-Devlet Kapısı’ mobil uygulaması üzerinden yapmanız gerektiğini unutmayın.”

DOLANDIRILMAYIN!

Dolandırıcılık mesajları "İsim ve soyisimle gelen dolandırıcılık mesajları “Sayın ………… 7258. sayılı dosyanız af kapsamında hukuk büromuza intikal etmiştir. Detaylı bilgi için arayınız” içeriğiyle geliyor ve mesajın sonunda e-Devlet ve UYAP’a birebir benzeyen sitelerin adresi bırakılıyor. Bırakılan site adresine tıklayan kullanıcılar bir banka IBAN adresi ile karşılaşıyor ve yanına ödenecek miktar yazılıyor. Dolandırıcıların tuzağına düşen kullanıcılar borçlarını ödemek adına yazılan banka IBAN adresine istenilen miktarı havale yoluyla gönderebiliyorlar.