İlk zam haberi, Yüksek Hızlı Tren (YHT) biletlerinden geldi. TCDD Taşımacılık, YHT biletlerine yüzde 30 zam yaptı. Zam sonrasında Ankara-İstanbul YHT bilet fiyatı, 248 TL’den 323 TL’ye yükseldi. Ankara-Konya 146 TL’ye, Ankara-Sivas 312 TL’ye ve Ankara-Eskişehir 136 TL’ye çıktı.

YÜZDE 30 ZAM YAPILDI

TCDD Taşımacılık, yük taşımacılığı ve banliyö ile yolcu taşıma ücretlerine de yüzde 30 zam yaptı. Zamlı fiyatlar, gece yarısından geçerli olmak üzere uygulamaya girdi.

TCDD Taşımacılık, 2022 yılında YHT biletlerine Ocak ayında yüzde 20, Mart ayında yüzde 10, Nisan ayında yüzde 15, Haziran ayında yüzde 28 ve Eylül ayında yüzde 10 zam yaptı. TCDD, YHT biletlerine en son bu yıl ocak ayında yüzde 17 zam yapmıştı.

YHT biletlerine (ekonomi), 2018 yılından bu yana (son zam hariç) yapılan kümülatif zam oranı yüzde 300’ü aştı.

Bakan Koca'dan ERİS Varyantı için açıklama! Bakan Koca'dan ERİS Varyantı için açıklama!

KÖPRÜ-OTOYOL ZAMMI: YÜZDE 50 ZAM SEÇENEĞİ

Zam dalgasının devletin ve özel sektörün işlettiği köprü ve otoyollarla devam etmesine kesin gözüyle bakılıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, bu konuda çalışma yaptığı belirtiliyor. Çalışmanın, zam oranı konusunda seçenekleri içerdiği, yüzde 20-30 ve 50 oranında seçeneklerinin gündemde olduğu ifade ediliyor.

Karayolları Genel Müdürlüğü, genelde yılın başında köprü ve otoyol geçiş ücretlerini artırırdı. Bu yıl, zam yapmadı. Seçimin tamamlanmasıyla birlikte zammın önü de açıldı.

AKARYAKIT ZAMLARI

Dolar kurunun artmasıyla birlikte akaryakıt zamları da sıkça gündeme gelecek. Bu gece benzine 2 TL 11 kuruş zam bekleniyor. Motorine de hafta içinde zam gelmesi beklenebilir.

Akaryakıtta, asıl sürpriz ÖTV’de olacak. Ankara’da, gerek benzinin gerekse de motorinin ÖTV’sinin artırılabileceği konuşuluyor. Hükümetin, vergi artışları kapsamında atacağı adıma akaryakıtı da ekleyebileceği belirtiliyor.