Hüseyin Erol akşam saatlerinde sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Fikri Işık'a tokat gibi bir cevap verdi. Erol birkaç sene önceki önerisini yineleyen ve "bina yıkılsın başka bir yere taşınsın" diyen Fikri Işık'a jet hızıyla verdiği yanıtta şunları kaydetti:

"AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, “İzmit Halkevi yıkılsın. Başka yere yapılsın” demiş. Ben de kendisine diyorum ki yıkılması gereken İzmit Halkevi değil, kent hafızasını ve cumhuriyet değerlerini yok sayan çağdışı zihniyetiniz…!"

Adsız-30

İZMİT HALKEVİ BİNASI 

Özellikle tarihi geçmişi konusunda büyük önem arz eden ve kentin hafızasında çok önemli yer teşkil eden ve Cumhuriyet kazanımlarının en önemli sembollerinden sayılan Halkevi Binası senelerdir yılan hikayesine dönen bir 'tadilat-restorasyon' meselesini beklemekteydi.

O dönemde henüz İzmit Kent Konseyi Başkanı değil, Biz İzmitiz Platformu kurucusu olan Hüseyin Erol tarihi binanın gidişatı ile çok ilgilenmiş, ilgilenmekle de yetinmeyip bir 'siyah kurdele' kampanyası düzenleyerek İzmit yaşayanlarını bina konusunda duyarlı olmaya davet etmişti.

Tüm İzmit'in binaya sahip çıkmasıyla konu gündeme oturmuştu.

CHP İl Kadın Kolları’nın yeni başkanı Merve Tüysüz CHP İl Kadın Kolları’nın yeni başkanı Merve Tüysüz

O sayede gündeme gelen HALK EVİ BİNASI, Büyükşehir ile Valilik arasında zikzak çizilerek Valiliğin kararı ile incelenmeye alınmıştı.

İnceleme sonrası restorasyona engeli bulunmadığı tespit edilmiş ve yine Valilik kanalıyla ihale edileceği bildirilmişti.

Ancak geçtiğimiz hafta yapılan 4. ihalede de talipli çıkmadı.

İzmit Belediyesi devreye girdi. Başkan Hürriyet bir kez daha "Halkevi Binası'nın yapım işini biz hallederiz, bize verin" dediği halde olumlu yanıt alamadı.

FİKRİ IŞIK GENE AYNI FİKİRDEYMİŞ

Üç yıl önce "Halkevi binası yıkılıp başka bir alanda yapılmalı" diyen AKP Kocaeli Milletvekili Fikri Işık "Eski İzmit'i rahatlatmalıyız. Halkevi binası yıkılıp İzmit'in en prestijli noktasında aslına uygun olarak yeniden yapılmalı, mevcut alan ise meydan yapılmalı" demişti.

Yandaş gazeteye verdiği güncel beyanatta açıklamasının arkasında olduğunu söyledi. Işık "Bugün hala aynı kanaatteyim. Eski İzmit'in önünü açmak, kenti rahatlatmak gerekir" dedi.

"Kent bunu tartışmalı. Halkevi binası için Vali, Büyükşehir ve İzmit Belediye başkanları bir araya gelip Halkevi binası ile ilgili ortak hareket etmeliler. Mevcut Halkevi binasının İzmit'in en prestijli alanında aslına uygun olarak yapılması için karar almalılar" dedi.

İZMİTLİ HALKEVİ BİNASI'NI YIKTIRMAZ

İzmit Halkı, İzmit Belediyesi'nin 'Konuya biz talibiz' isteğine olumlu yanıt vermesini bekliyor. Kent hafızasının en önemli simgelerinden olan Halkvi Binası'nın durumunun daha fazla sürümcemede kalmaması gerek.