YÜZ KIRIŞIKLIK EGZERSİZLERİ

Dudak üstü kırışıkları için egzersizler, yüzde oluşan ifade, kişinin mimikleri, kırışık çizgileri, kazayağı, ödem, şişlik gibi noktalar kişinin yaşını ele vereceği için yapılacak uygun bakımlar sayesinde bu bölümde bulunan yaşlılığa bağlı kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Özellikle göz çevresinde ve dudak çevresinde bulunan kasların yaşlanmaya bağlı olarak görevini yerine getirmemesi bu bölümde kırışıklık oluşmasına sebebiyet verir.

Dudak üstü kırışıklıkları için egzersizler, uygulanacak doğal egzersizler sayesinde göz etrafında, kaş etrafında ve dudak etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Uygulamaya başlamadan önce cildin ılık suyla yıkamasının ardından nemlendirici sürülmesi tavsiye edilir. Ardından yapılması gereken uygulamalar ile birlikte dudak etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesi sağlanır. Uygulamalara düzenli devam edilmesi halinde daha olumlu sonuç elde edilmesi açısından önemlidir.

Ağız etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesi için ağzın en geniş şekilde açılması ile çenenin geri ve ileri doğru hareket ettirilmesi sağlanır. Bu esnada dudak etrafında bulunan kaslar da hareketliliği sağladığı için kırışıklıkların giderilmesine fayda sağlar. Bu işlemin günde 4 kez uygulanması inanılmaz fayda gösterir.

Gülümseme esnasında dudaklarının etrafın da parmakların gezdirilmesi bu bölümde bulunan kasları hareket ettirir. Parmak uçları ile dudak kenarlarının yukarı, sağa, aşağı, sola hareket ettirilmesi ile birlikte kırışıkların giderilmesi sağlanır.

Parmak uçlarının dudağın etrafına yerleştirilmesi ile bu bölgede hafif oynamalar yapılır. Bu bölgeye yapılan masajlar sayesinde buradaki kasların işlevini gerçekleştirmesi tetiklenir. Böylece kırışıkların giderilmesi sağlanır.

Yaşlılığa bağlı veya yorgunluk sebebiyle dudak etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesi için bazı harflerin uzun nefes alarak söylenmesi bu bölümde bulunan kasların hareketliliğini sağlar. Özellikle A-U-O-I-X harflerinin uzun süre halinde söylenmesi bu bölümde hareketlilik kazandırır.

Dudağın etrafının sarkması sonucunda bu bölümde bulunan ifade donukluğu sebebiyle dudakların parmaklar yardımı ile yukarı doğru çekilmesi esnasında 6 saniye beklenilmesi inanılmaz fayda sağlar.

Çene kaslarında bulunan hareketliliğini artırılması için çenenin aşağı doğru gerdirilmesi oldukça fayda sağlar. Bu uygulama ile birlikte bu bölümdeki kırışıklıkların giderilmesi sağlanır.

Dudak etrafında bulunan kırışıklıkların giderilmesi için nemlendirici krem sürülmesi ardından da dudağın parmaklar arasında sıkıştırılarak bırakılması bu bölümde kasları harekete geçirir. Bu uygulamanın günde 10 kez tekrar edilmesi kırışıkların giderilmesi ne fayda sağlar.

Ağzını iyice açılmasının ardından kapatma esnasında ıslık çalma pozisyonuna dudağın getirilmesi ile bu bölümde hareketlilik sağlanır. Bu uygulamanın 10 kez tekrar edilmesi halinde tarafında bulunan kırışıklıkların giderildiği gözlenir.

Yapılan uygulamalarda değişiklik hemen fark edilmezken; sürekli uygulanması halinde önceki hale göre farkın oldukça büyük olduğu belirtilmektedir.

Yüz Yogası

Angelina Jolie, Kiera Knightley ya da Nurgül Yeşilçay’ın yüzlerine baktığınız zaman belirgin elmacık kemikleri ve güzel çene hatlarının yüz güzelliklerine olan katkısını fark edebiliyor musunuz?

Siz de onlarınki gibi belirgin, yüzünüze güzellik katan elmacık kemiklerinizin ve mükemmel görünümlü yüz hatlarınızın olmasını istemez miydiniz?

Elbette ki güzel, genç ve taze bir yüz görünümü sadece Allah vergisi bir özellik değildir. Mesela özel bir makyaj tekniği olan “konturlama” sayesinde elmacık kemiklerinin çok daha etkileyici görünmesi sağlanabilir. Ancak siz makyajla değil de her zaman bu güzel görünümü yüzünüzde taşımak isterseniz, bu yöntem işe yaramaz.

Bu, sadece yüz yogası ile mümkündür. Yüz yogası egzersizleri ile daha ince, daha şekilli ve eskisinden daha sıkı bir yüze sahip olabilirsiniz.

Yüz yogası egzersizleri, şekilli ve daha genç görünümlü bir yüz için basit ama gerçekten çok etkilidir. Tıpkı yoganın bedeni şekillendirip sıkılaştırması gibi yüz yogası da yüzü rahatlatan, güzelleştiren bir egzersiz tekniğidir.

Yüzümüze sıklıkla yerleştirdiğimiz büyük güzel bir gülüş, bizi tabi ki daha ışıltılı, daha çekici hale getirir. Ama bu güzelliğin yanı sıra ağzımızın kenarlarında da zaman içinde çizgiler oluşmaya başlar. Eğer gülerken gözlerimizi de kısıyorsak, bu ağız çevresindeki çizgilere göz çevresinde zamanla oluşan çizgiler ve kırışıklıklar da eklenecektir.

İşte nasıl ki vücut kaslarımızın çalıştırılmaya ihtiyacı varsa, yüz kaslarımızın da çalıştırılması ve yeniden şekillendirilmesi gerekmektedir. Yüz yogası egzersizleri sayesinde ağız ve göz çevresindeki bu çizgilerden de kısa süre içinde nasıl kurtulacağımızı öğrenmiş olacağız.

Bildiğiniz gibi yüz kasları yaş ilerledikçe gevşer ve sıkılığını kaybeder. Çözüm olarak pek çok kozmetik ürün, botoks, dolgu ya da gerdirme ameliyatları gibi teknikler çözüm olarak sunulmaktadır. Ancak hiçbiri hem istenen etkiyi yaratmaz, hem de gerçekten maddi ve manevi pek çok külfeti de beraberinde getirir.

Her şeyden önce bu teknikler doğal uygulamalar değildir. Bu nedenle ortaya çıkan sonuçlar da doğal yüz güzelliği görünümünden oldukça uzak olmaktadır. Ancak yüz yogası egzersizleri hem uygulanması basit, hem gerçekten etkili ve üstelik de %100 doğal bir yöntemdir.

Peki yüz kasları üzerinde bu kadar etkili olduğu söylenen yüz yogası egzersizleri nasıl hareketlerden oluşur? Aşağıda kırışıklık görünümünü azaltan ve çok daha genç bir görünüm sağlayan yüz yogası egzersizlerinden bazı örnekler bulabilirsiniz.

Yüz Yogası Egzersizi 1: Bu egzersizle orbiküler ağız kası (ağız etrafındaki), elmacık kemiği kası ve iç kulak salyangoz kemiği kası çalıştırılır.

Ağzınızı sıkıca kapatın ve dudaklarınızı birbirine bastırarak üst dudağın altından üfleyin. 10’a kadar sayın.

Havayı sol yanağınıza geçirin ve tekrar 10’a kadar sayın.

Şimdi havayı sağ yanağınıza geçirin ve 10’a kadar sayın.

Bu bir yanaktan diğerine hava geçişini yaklaşık 10-15 kez yapın.

Bu egzersiz oldukça kolaydır ve yanak tombulluğunu gidermekte son derece etkilidir.

Yüz Yogası Egzersizi 2: Tombulluğu azaltmak ve yüz kaslarını şekillendirmek için bir diğer kolay egzersiz şöyledir:

Ağzınızla derin bir şekilde hava soluyun.

Ağzınızdaki havayı sanki ağzınızı yıkarken suyu geçiriyormuş gibi yanaklarınız arasında bir yandan diğer yana geçirin.

Yüz Yogası Egzersizi 3:

Dudaklarınızı ‘O’ şeklinde açın ve ağzınızdan hava üfleyin.

Yüz Yogası Egzersizi 4: Bu egzersizin adı ‘gülen balık yüzü’dür.

Yanaklarınızı içinize çekin ve dudaklarınızla birlikte bir balık yüzü yapmaya ve gülümsemeye çalışın.

5-10 saniye bu şekilde kalın ve bunu 5 kez daha yapın.

Yüz Yogası Egzersizi 5: Bu egzersizle çene hatlarınız sıkılaşacak ve yanaklarınız daha ince ve düzgün görünecek.

Yüzünüzü yukarı doğru kaldırın ve mümkün olduğunca yukarı tavana doğru bakın.

Bu şekilde iken ağzınızdan hava üfürün.

Yüz Yogası Egzersizi 6: Bu egzersizi yaptığınızda çene kaslarınızda ve alt çenenizde bir gerginlik hissedeceksiniz. Çene kaslarınız düzgünleşecek ve gıdık oluşumunun önüne geçmiş olacaksınız.

Alt dudağınızı mümkün olduğunca yukarı, üst dudağınızın üstüne getirmeye çalışın. Hatta burnunuza yaklaştırmaya çalışın.

Bu şekilde 15 saniye durun.

Etkili sonuçlar için bu egzersizi her gün 10 kez tekrarlayın.

Yüz Yogası Egzersizi 7:

Ağzınızı mümkün olduğunca açın ve o şekilde durun.

Bütün yüz kaslarınızda bir gerilme hissedeceksiniz ve kaslarınız yavaş yavaş düzgünleşecek.

Yüz Yogası Egzersizi 8: Çok bilinen bir başka egzersiz de yanaklarınızı inceltmeye yarayan bu egzersizde yanaklarınızı içinize çekin ve ağzınızın her iki yanındaki kasların içeri girdiğini hissedin.

Bu şekilde 15 saniye durun.

Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

Bu egzersizi pipetle bir şey içerken de yapabilirsiniz. Çünkü pipetle bir şey yudumlarken yanaklarınız otomatikman içeri çekilir. Bu egzersizle yanaklarınızdaki yağ oranı azalacak ve elmacık kemikleriniz belirecektir. Bu egzersizi düzenli olarak tekrarlayarak şekilli bir yüze sahip olabilirsiniz.

Yüz Yogası Egzersizi 9: Bu egzersizle yanaklarınız incelecek ve çeneniz de sıkılaşacaktır.gzersizdir.

Ağzınıza mümkün olduğunca çok hava doldurmaya çalışın.

Havayı çektiğiniz zaman yanaklaırnızın otomatik olarak içeri çekildiğini göreceksiniz.

Sonra ağzınızdan havayı yavaşça ve nazikçe bırakın.

Yüz Yogası Egzersizi 10:

İşaret ve orta parmağınızı her iki yanağınızın üstüne yerleştirin.

Elmacık kemiklerinizin üstündeki deriyi gözlerinize doğru çekin.

Uzun oval bir şekil vermek için ağzınızı açın.

10 saniye boyunca bu şekilde durun ve tuttuğunuz elmacık kemikleri derisini bırakın.

Dinlenin ve tekrar yapın.

Yüz Yogası Egzersizi 11:

Rahat bir şekilde oturun ve nefes alın.

Derin bir şekilde nefes alın ve avuçlarınızı yumruk şeklinde kuvvetli bir biçimde sıkın.

Yüz kaslarınız ezilecek şekilde gözlerinizi sımsıkı kapatın.

Yüz Yogası Egzersizi 12: Bu egzersiz bir önceki egzersizin devamında yapılmalıdır.

Ağzınızın içindeki bütün havayı serbest bırakın.

Dilinizi yapabildiğiniz kadar dışarı uzatın.

Gözlerinizi ve de avuçlarınızı açın.

Bunu 3-4 kez tekrarlayın.

Yüz Yogası Egzersizi 13:

Gözlerinizi büyükçe açın ve kaşlarınızı yukarı kaldırın.

10 saniye boyunca bu şekilde kalın ve kaşlarınızın kırışmasına izin vermeyin.

Bir noktaya odaklanın.

Bunu 5 kez daha tekrarlayın.

Yüz Yogası Egzersizi 14:

İşaret parmaklarınızı gözlerinizin iki yanına ve baş parmaklarınızı da ağzınızın her iki yanına koyun.

Cildinizi parmaklarınızla yüz kaslarınızda bir gerilme hissedecek şekilde yukarı doğru çekin.

Dinlenin ve tekrar yapın.

Gözler İçin Egzersizler

Gözler için yapılan direnç egzersizleri göz çevresine yerleşmiş olan kaz ayaklarını, ince çizgileri ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olur. Bildiğiniz gibi yaşlanma etkilerini en çok yansıtan göz çevreleridir. Bu egzersizlerle bu etkilerin yok edilmesi demek, çok daha genç ve taze bir yüzünüzün olacağı anlamına gelir.

Gülüşünüzün yüzünüze güzellik katmasından artık tedirginlik duymayacaksınız!

İşaret parmaklarınızı gözlerinizin dış köşesine koyun ve cildinizi sanki yanaklarınızı çekip gülümsüyormuşsunuz gibi yukarı doğru çekin. Birkaç saniye tutun ve sonra dinlenin.

Yanaklar İçin Egzersizler

Yanaklarınızı mümkün olduğunca büyük gülümseyerek gerdirin. Bu halde birkaç saniye bekleyin ve sonra gevşeyin. Bu hareketi günde yaklaşık 15-20 kez tekrarlayın.

Bu basit yüz yogası egzersizi ile yüzünüzde gülümsemeniz parıldarken cildiniz de canlı bir görünüme kavuşacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.